Do Zarządzenia Nr 760
Dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W TEATRZE WIELKIM W ŁODZI
wersja z dnia 14 sierpnia 2024 roku
W związku z realizacją działalności statutowej, polegającej w szczególności na przygotowywaniu i realizowaniu widowisk operowych i baletowych oraz edukacji kulturalnej i wychowywaniu przez sztukę, Teatr Wielki w Łodzi zatrudnia niekiedy małoletnich jako wykonawców / statystów / aktorów. Dodatkowo, małoletni niejednokrotnie przebywają
w Teatrze Wielkim w Łodzi w charakterze publiczności podczas organizowanych wydarzeń artystycznych oraz biorąc udział w działaniach z zakresu edukacji kulturalnej. W celu wzmocnienia systemu przeciwdziałania przestępczości na szkodę małoletnich, na podstawie art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 560, dalej: ustawa), wprowadza się niniejsze Standardy i zobowiązuje się pracowników Teatru Wielkiego w Łodzi do ich stosowania.
1. Definicje
Użyte w niniejszych Standardach ochrony małoletnich („Standardy”) określenia mają następujące znaczenie:
(1) Instytucja artystyczna – Teatr Wielki w Łodzi;
(2) Dyrektor – dyrektor Instytucji artystycznej;
(3) pracownik – osoba fizyczna zatrudniona przez Instytucję artystyczną na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej;
(4) małoletni – osoba, która nie ukończyła 18. roku życia, o ile nie zawarła związku małżeńskiego, która przebywa na terenie Instytucji artystycznej uczestnicząc w wydarzeniach realizowanych w ramach działalności statutowej Instytucji artystycznej lub nad którą Instytucja artystyczna sprawuje przejściowo opiekę w związku z realizacją działalności statutowej;
(5) opiekun – rodzic małoletniego albo opiekun prawny lub faktyczny małoletniego;
(6) krzywdzenie – czyny zabronione przez ustawę popełnione na szkodę małoletniego.
2. Zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a pracownikami
(1) używanie wulgaryzmów, nieprzyzwoitych uwag, żartów lub gestów w obecności małoletniego;
(2) przebywanie na osobności z małoletnim w zamkniętym pomieszczeniu, chyba że jest to bezwzględnie uzasadnione okolicznościami takimi jak pomoc ze strony dedykowanego pracownika w czynnościach higienicznych małoletniego;
(3) nawiązywanie i utrzymywanie prywatnych relacji z małoletnimi bez wiedzy i zgody opiekuna, w tym za pośrednictwem mediów społecznościowych;
(4) utrwalanie wizerunku małoletniego bez wiedzy i zgody opiekuna oraz bez związku
z działalnością statutową Instytucji artystycznej;
(5) zmiana kostiumu przez pracownika w obecności małoletniego, która mogłaby narazić małoletniego na widok nagiego ciała pracownika;
(6) przebywanie z małoletnimi w garderobach podczas zmiany kostiumów przez małoletnich za wyjątkiem wyznaczonych garderobianych;
(7) stosowanie wobec małoletnich jakichkolwiek form przemocy.
2.7. Pracownicy są zobowiązani do wysłuchania małoletniego lub wskazania mu osoby,
z którą może porozmawiać, do udzielenia pomocy małoletniemu lub innej odpowiedniej do sytuacji reakcji na niewłaściwe zachowanie wskazane w pkt 2.6.
2.8. W odniesieniu do małoletnich z niepełnosprawnością, niedopuszczalne są przejawy braku poszanowania ich odmienności wynikających z niepełnosprawności.
3. Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi
3.1. Pracownicy są zobowiązani do reagowania na wszelkie przypadki przejawiania przez małoletnich zachowań, które mogą narażać innego małoletniego na krzywdzenie lub które mogą sprzyjać, choćby w sposób pośredni, krzywdzeniu innego małoletniego.
W szczególności pracownicy dokładają należytej staranności, aby nie dochodziło do następujących niedozwolonych zachowań ze strony małoletnich:
(1) przejawów agresji wobec innego małoletniego;
(2) poniżania innego małoletniego, w tym przezywania lub naśmiewania się z innego małoletniego;
(3) używania przez małoletnich wulgaryzmów, nieprzyzwoitych żartów lub gestów;
(4) udostępniania innym małoletnim treści szkodliwych, w tym za pomocą urządzeń elektronicznych;
(5) innych zachowań charakteryzujących się brakiem szacunku dla małoletniego.
3.2. Opiekunowie dokładają należytej staranności, aby pozostający pod ich opieką małoletni nie dopuszczali się niedozwolonych zachowań, o których mowa w pkt 3.1.
4. Ochrona przed treściami szkodliwymi
5. Działania w przypadku krzywdzenia małoletniego lub naruszenia zasad bezpiecznych relacji
5.1. Pracownicy obowiązani są do reagowania na wszelkie zauważone zachowania wobec małoletnich mające charakter krzywdzenia. W szczególności, pracownik zobowiązany jest do udzielenia wsparcia pokrzywdzonemu małoletniemu w sposób adekwatny do sytuacji.
5.2.Pracownik, który powziął informację o krzywdzeniu małoletniego jest obowiązany do niezwłocznego zawiadomienia Dyrektora o zdarzeniu. Poprzednie zdanie pozostaje bez uszczerbku dla społecznego obowiązku zawiadomienia prokuratora lub Policji o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu.
5.3. Po otrzymaniu zawiadomienia zgodnie ze zdaniem pierwszym pkt 5.2, Dyrektor lub wskazany przez Dyrektora pracownik Instytucji artystycznej:
(1) sporządza notatkę służbową dokumentującą powiadomienie o zdarzeniu;
(2) informuje o zdarzeniu opiekunów pokrzywdzonego małoletniego;
(3) w zakresie swoich kompetencji niezwłocznie podejmuje niezbędne czynności w celu zapobieżenia dalszemu krzywdzeniu małoletniego lub sytuacjom sprzyjającym wystąpieniu krzywdzenia małoletniego;
(4) podejmuje działania, o których mowa w pkt 5.4;
(5) przeprowadza analizę, czy i w jakim zakresie Instytucja artystyczna może udzielić wsparcia pokrzywdzonemu małoletniemu oraz, w zależności od rezultatów analizy, ustala plan wsparcia, w tym wyznacza pracownika odpowiedzialnego za udzielenie wsparcia małoletniemu.
(1) sporządza notatkę służbową dokumentującą powiadomienie o zdarzeniu;
(2) zawiadamia opiekunów małoletniego, którego dotyczyło niedozwolone zachowanie;
(3) zawiadamia opiekunów sprawcy w przypadku, gdy sprawcą niedozwolonego zachowania był inny małoletni.
6. Zasady przeglądu i aktualizacji Standardów
6.1. Przegląd i ocena Standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb Instytucji artystycznej oraz zgodności z obowiązującymi przepisami dokonywana jest nie rzadziej niż raz na 2 lata.
6.2. Okresową ocenę przeprowadza Dyrektor. W celu przeprowadzenia oceny Dyrektor może powołać zespół, w skład którego będzie wchodził pracownik, do którego obowiązków należy opieka nad małoletnimi oraz osoba mająca wykształcenie prawnicze.
6.3. Wnioski z przeprowadzonej oceny są dokumentowane w postaci raportu
z przeprowadzonej oceny i stanowią podstawę do wprowadzenia zmian w treści Standardów.
6.4. Za wprowadzenie zmian do treści Standardów odpowiedzialny jest Dyrektor.
7. Wdrożenie Standardów w Instytucji artystycznej
7.1. Dyrektor jest odpowiedzialny za przygotowanie pracowników do stosowania Standardów. Każdy pracownik składa pisemne oświadczenie o zapoznaniu się z treścią Standardów. W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę ww. oświadczenie jest przechowywane w aktach osobowych a w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy cywilno – prawnej łącznie z umową w komórce merytorycznej.
7.2. W uzasadnianych sytuacjach, w szczególności w przypadku wystąpienia krzywdzenia małoletnich lub zachowań niedozwolonych, Dyrektor może podjąć decyzję
o przeprowadzeniu szkolenia dla pracowników z zakresu stosowania Standardów
i zobowiązać pracowników do wzięcia udziału w szkoleniu. Z przeprowadzonego szkolenia sporządza się protokół.
8. Udostępnienie Standardów
8.1. Standardy zamieszcza się na stronie internetowej Instytucji artystycznej oraz wywiesza się w widocznym miejscu w siedzibie Instytucji artystycznej w wersji zupełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich.
8.2. Przed zawarciem umowy przez Instytucję artystyczną z małoletnim, należy poinformować małoletniego lub jego opiekuna o treści Standardów.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W TEATRZE WIELKIM W ŁODZI
Wersja skrócona, przeznaczona dla małoletnich
W Teatrze Wielkim w Łodzi obowiązują standardy ochrony małoletnich – jest to zbiór zasad, których celem jest zapewnienie Tobie (i innym małoletnim) odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, a także zapobieganie przypadkom krzywdzenia.
1. Zasady bezpiecznych relacji między Tobą a pracownikami
Pracownicy naszej Instytucji powinni zachowywać się wobec Ciebie zgodnie z przepisami prawa oraz dobrymi obyczajami.
Pracownikowi nie wolno zachowywać się wobec Ciebie w sposób, który może narażać Cię na krzywdzenie. W szczególności pracownikowi nie wolno:
(1) używać wulgaryzmów, nieprzyzwoitych żartów lub gestów w Twojej obecności;
(2) przebywać z Tobą na osobności w zamkniętym pomieszczeniu, chyba że jest to konieczne (np. pomoc w czynnościach higienicznych);
(3) nawiązywać i utrzymywać z Tobą relacji prywatnych bez wiedzy i zgody Twojego opiekuna, w tym za pośrednictwem mediów społecznościowych;
(4) utrwalać Twojego wizerunku bez wiedzy i zgody Twojego opiekuna oraz bez związku
z aktywnościami, w których bierzesz udział w ramach naszej działalności;
(5) zmieniać w Twojej obecności kostiumu w taki sposób, który powoduje ryzyko zobaczenia przez Ciebie nagiego ciała pracownika;
(6) przebywać z Tobą w garderobie podczas zmiany kostiumów przez Ciebie, za wyjątkiem wyznaczonych garderobianych.
2. Zasady bezpiecznych relacji między Tobą a innymi małoletnimi
Pracownicy powinni reagować na wszelkie przypadki zachowań innych małoletnich, które mogą narazić Cię na krzywdzenie. Pracownicy dbają, aby nie dochodziło do takich zachowań jak:
(1) przejawów agresji wobec Ciebie;
(2) poniżania Cię, w tym przezywania lub naśmiewania się z Ciebie;
(3) używania wulgaryzmów, nieprzyzwoitych żartów lub gestów;
(4) udostępniania Tobie treści szkodliwych, w tym za pomocą urządzeń elektronicznych;
(5) innych zachowań, w ramach których nie jest okazywany Tobie szacunek.
Jednocześnie, pracownicy będą uważać, aby Twoje zachowanie nie narażało innych małoletnich na krzywdzenie.
3. Ochrona przed treściami szkodliwymi
Jeżeli nie przebywasz w naszej siedzibie pod opieką Twojego opiekuna, możesz korzystać z urządzeń elektronicznych tylko w uzasadnionych przypadkach, np. w razie potrzeby kontaktu z opiekunem.
Pracownicy dbają o zapewnienia Tobie ochrony przed treściami szkodliwymi oraz nieodpowiednimi ze względu na Twój wiek. Nie powinieneś przebywać na widowni podczas wydarzeń artystycznych, które zawierają nieodpowiednie dla Ciebie treści.
4. Działania w przypadku krzywdzenia
Pracownicy powinni reagować, gdy spotka Cię krzywda. W takiej sytuacji, możesz oczekiwać od nich wsparcia.