artykuł nr 1

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W TEATRZE WIELKIM W ŁODZI

Zarządzenie Nr 760

Dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi

z dnia 14 sierpnia 2024 r.

 

w sprawie: wprowadzenia Standardów ochrony małoletnich

 

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jednolity: Dz. U. 2024, poz. 87 z późniejszymi zmianami), zarządzam, co następuje:

§ 1

Wprowadza się „Standardy ochrony małoletnich", stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.

§ 2

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

 

Załącznik
Do Zarządzenia Nr 760
Dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi

 

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W
TEATRZE WIELKIM W ŁODZI

wersja z dnia 14 sierpnia 2024 roku

W związku z realizacją działalności statutowej, polegającej w szczególności na przygotowywaniu i realizowaniu widowisk operowych i baletowych oraz edukacji kulturalnej i wychowywaniu przez sztukę, Teatr Wielki w Łodzi zatrudnia niekiedy małoletnich jako wykonawców / statystów / aktorów. Dodatkowo, małoletni niejednokrotnie przebywają
w Teatrze Wielkim w Łodzi w charakterze publiczności podczas organizowanych wydarzeń artystycznych oraz biorąc udział w działaniach z zakresu edukacji kulturalnej. W celu wzmocnienia systemu przeciwdziałania przestępczości na szkodę małoletnich, na podstawie art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 560, dalej: ustawa), wprowadza się niniejsze Standardy i zobowiązuje się pracowników Teatru Wielkiego w Łodzi
do ich stosowania.

1. Definicje

Użyte w niniejszych Standardach ochrony małoletnich („Standardy”) określenia mają następujące znaczenie:

(1) Instytucja artystyczna – Teatr Wielki w Łodzi;

(2) Dyrektor – dyrektor Instytucji artystycznej;

(3) pracownik – osoba fizyczna zatrudniona przez Instytucję artystyczną na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej;

(4) małoletni – osoba, która nie ukończyła 18. roku życia, o ile nie zawarła związku małżeńskiego, która przebywa na terenie Instytucji artystycznej uczestnicząc w wydarzeniach realizowanych w ramach działalności statutowej Instytucji artystycznej lub nad którą Instytucja artystyczna sprawuje przejściowo opiekę w związku z realizacją działalności statutowej;

(5) opiekun – rodzic małoletniego albo opiekun prawny lub faktyczny małoletniego;

(6) krzywdzenie – czyny zabronione przez ustawę popełnione na szkodę małoletniego.

 

2. Zasady bezpiecznych relacji między małoletnim a pracownikami

  1. Relacje pracowników z małoletnimi co do zasady powinny służyć wyłącznie wykonywaniu obowiązków pracowniczych przez pracownika.
  2. Zachowanie pracownika wobec małoletniego powinno być zgodne z przepisami prawa oraz dobrymi obyczajami.
  3. Pracownicy zobowiązani są do utrzymywania profesjonalnych relacji z małoletnimi przy zastosowaniu działań i komunikatów adekwatnych do sytuacji, wieku małoletniego i jego stopnia rozwoju. Komunikacja z małoletnim powinna odbywać się w sposób, który nie będzie go zawstydzać, lekceważyć ani obrażać. Pracownik nie może krzyczeć na małoletniego, z wyjątkiem szczególnych przypadków wynikających z bezpieczeństwa małoletniego.
  4. Pracownicy w relacjach z małoletnimi kierują się ich dobrem i działają w ich najlepszym interesie, z poszanowaniem ich godności i potrzeb.
  5. Pracownicy traktują małoletnich z szacunkiem, cierpliwością, uwagą i zrozumieniem.
  6. W relacjach z małoletnimi niedopuszczalne są zachowania, które mogą narażać małoletnich na krzywdzenie lub które mogą sprzyjać, choćby w sposób pośredni, krzywdzeniu małoletnich. W szczególności za niedozwolone należy uznać następujące zachowania ze strony pracowników:

(1) używanie wulgaryzmów, nieprzyzwoitych uwag, żartów lub gestów w obecności małoletniego;

(2) przebywanie na osobności z małoletnim w zamkniętym pomieszczeniu, chyba że jest to bezwzględnie uzasadnione okolicznościami takimi jak pomoc ze strony dedykowanego pracownika w czynnościach higienicznych małoletniego;

(3) nawiązywanie i utrzymywanie prywatnych relacji z małoletnimi bez wiedzy i zgody opiekuna, w tym za pośrednictwem mediów społecznościowych;

(4) utrwalanie wizerunku małoletniego bez wiedzy i zgody opiekuna oraz bez związku
z działalnością statutową Instytucji artystycznej;

(5) zmiana kostiumu przez pracownika w obecności małoletniego, która mogłaby narazić małoletniego na widok nagiego ciała pracownika;

(6) przebywanie z małoletnimi w garderobach podczas zmiany kostiumów przez małoletnich za wyjątkiem wyznaczonych garderobianych;

(7) stosowanie wobec małoletnich jakichkolwiek form przemocy.

2.7. Pracownicy są zobowiązani do wysłuchania małoletniego lub wskazania mu osoby,
z którą może porozmawiać, do udzielenia pomocy małoletniemu lub innej odpowiedniej do sytuacji reakcji na niewłaściwe zachowanie wskazane w pkt 2.6.

2.8. W odniesieniu do małoletnich z niepełnosprawnością, niedopuszczalne są przejawy braku poszanowania ich odmienności wynikających z niepełnosprawności.

 

3. Zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi

3.1. Pracownicy są zobowiązani do reagowania na wszelkie przypadki przejawiania przez małoletnich zachowań, które mogą narażać innego małoletniego na krzywdzenie lub które mogą sprzyjać, choćby w sposób pośredni, krzywdzeniu innego małoletniego.
W szczególności pracownicy dokładają należytej staranności, aby nie dochodziło do następujących niedozwolonych zachowań ze strony małoletnich:

(1) przejawów agresji wobec innego małoletniego;

(2) poniżania innego małoletniego, w tym przezywania lub naśmiewania się z innego małoletniego;

(3) używania przez małoletnich wulgaryzmów, nieprzyzwoitych żartów lub gestów;

(4) udostępniania innym małoletnim treści szkodliwych, w tym za pomocą urządzeń elektronicznych;

(5) innych zachowań charakteryzujących się brakiem szacunku dla małoletniego.

 

3.2. Opiekunowie dokładają należytej staranności, aby pozostający pod ich opieką małoletni nie dopuszczali się niedozwolonych zachowań, o których mowa w pkt 3.1.

 

4. Ochrona przed treściami szkodliwymi

 

  1. Dostęp do sieci Internet na terenie Instytucji artystycznej jest zabezpieczony hasłem. Hasło nie jest udostępniane małoletnim.
  2. W przypadku gdy małoletni na terenie Instytucji artystycznej nie przebywa pod opieką swojego opiekuna, korzystanie przez małoletniego z urządzeń elektronicznych na terenie Instytucji artystycznej jest dopuszczalne wyłącznie w uzasadnionych przypadkach,
    w szczególności w razie potrzeby kontaktu małoletniego z opiekunem.
  3. Pracownicy zobowiązani są do zapewnienia ochrony małoletnich przed ekspozycją na treści szkodliwe oraz nieodpowiednie ze względu na wiek małoletniego. Nie jest dopuszczalne przebywanie małoletnich na widowni podczas wydarzeń artystycznych, które zawierają nieodpowiednie treści dla danej grupy wiekowej małoletnich.
    W informacjach publikowanych przez Instytucję artystyczną o organizowanym wydarzeniu artystycznym, zamieszcza się stosowną wzmiankę, jeśli wydarzenie nie jest przeznaczone dla małoletnich lub dla określonej grupy wiekowej małoletnich.

5. Działania w przypadku krzywdzenia małoletniego lub naruszenia zasad bezpiecznych relacji

5.1. Pracownicy obowiązani są do reagowania na wszelkie zauważone zachowania wobec małoletnich mające charakter krzywdzenia. W szczególności, pracownik zobowiązany jest do udzielenia wsparcia pokrzywdzonemu małoletniemu w sposób adekwatny do sytuacji.

5.2.Pracownik, który powziął informację o krzywdzeniu małoletniego jest obowiązany do niezwłocznego zawiadomienia Dyrektora o zdarzeniu. Poprzednie zdanie pozostaje bez uszczerbku dla społecznego obowiązku zawiadomienia prokuratora lub Policji o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu.

5.3. Po otrzymaniu zawiadomienia zgodnie ze zdaniem pierwszym pkt 5.2, Dyrektor lub wskazany przez Dyrektora pracownik Instytucji artystycznej:

(1) sporządza notatkę służbową dokumentującą powiadomienie o zdarzeniu;

(2) informuje o zdarzeniu opiekunów pokrzywdzonego małoletniego;

(3) w zakresie swoich kompetencji niezwłocznie podejmuje niezbędne czynności w celu zapobieżenia dalszemu krzywdzeniu małoletniego lub sytuacjom sprzyjającym wystąpieniu krzywdzenia małoletniego;

(4) podejmuje działania, o których mowa w pkt 5.4;

(5) przeprowadza analizę, czy i w jakim zakresie Instytucja artystyczna może udzielić wsparcia pokrzywdzonemu małoletniemu oraz, w zależności od rezultatów analizy, ustala plan wsparcia, w tym wyznacza pracownika odpowiedzialnego za udzielenie wsparcia małoletniemu.

  1. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, Dyrektor zawiadomienia o tym prokuratora lub Policję. W przypadku podejrzenia, że małoletni doznał krzywdzenia ze strony innego małoletniego, niemającego ukończonych 17 lat, Dyrektor zawiadamia sąd opiekuńczy lub Policję.
  2. Pracownicy obowiązani są do reagowania na wszelkie naruszenia zasad bezpiecznych relacji określonych w pkt 2 oraz 3.
  3. Z zastrzeżeniem pkt 5.7, pracownik, który powziął informację o naruszeniach zasad bezpiecznych relacji między małoletnimi a pracownikami lub zasad bezpiecznych relacji między małoletnimi, zawiadamia Dyrektora.
  4. W przypadkach, gdy naruszenie zasad bezpiecznych relacji między małoletnimi ma charakter incydentalny i nieistotny, nie jest konieczne zawiadomienie Dyrektora, jednakże pracownik, będący świadkiem naruszenia ma obowiązek podjęcia adekwatnej do okoliczności interwencji.
  5. Po otrzymaniu zawiadomienia zgodnie z pkt 5.6, Dyrektor lub wskazany przez Dyrektora pracownik Instytucji artystycznej:

(1) sporządza notatkę służbową dokumentującą powiadomienie o zdarzeniu;

(2) zawiadamia opiekunów małoletniego, którego dotyczyło niedozwolone zachowanie;

(3) zawiadamia opiekunów sprawcy w przypadku, gdy sprawcą niedozwolonego zachowania był inny małoletni.

  1. W przypadku stwierdzenia naruszenia przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zasad bezpiecznych relacji z małoletnim, Dyrektor stosuje odpowiednie sankcje przewidziane prawem pracy, w tym przeprowadza ocenę, czy zaistniały podstawy do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika.
  2. W przypadku stwierdzenia naruszenia przez pracownika zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej zasad bezpiecznych relacji z małoletnim, Dyrektor stosuje odpowiednie sankcje kontraktowe, w tym przeprowadza ocenę, czy zaistniały podstawy do rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie pracownika.
  3. Dyrektor zapewnia przechowywanie notatek służbowych, o których mowa w pkt 5.3(1) oraz 5.8(1) w sposób uniemożliwiający dostęp do tych notatek nieupoważnionym osobom.
  4. W przypadku gdy sprawcą krzywdzenia małoletniego lub naruszenia zasad bezpiecznych relacji z małoletnimi jest Dyrektor, pracownik zawiadamia organizatora Instytucji artystycznej tj. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

6. Zasady przeglądu i aktualizacji Standardów

6.1. Przegląd i ocena Standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb Instytucji artystycznej oraz zgodności z obowiązującymi przepisami dokonywana jest nie rzadziej niż raz na 2 lata.

6.2. Okresową ocenę przeprowadza Dyrektor. W celu przeprowadzenia oceny Dyrektor może powołać zespół, w skład którego będzie wchodził pracownik, do którego obowiązków należy opieka nad małoletnimi oraz osoba mająca wykształcenie prawnicze.

6.3. Wnioski z przeprowadzonej oceny są dokumentowane w postaci raportu
z przeprowadzonej oceny i stanowią podstawę do wprowadzenia zmian w treści Standardów.

6.4. Za wprowadzenie zmian do treści Standardów odpowiedzialny jest Dyrektor.

7. Wdrożenie Standardów w Instytucji artystycznej

7.1. Dyrektor jest odpowiedzialny za przygotowanie pracowników do stosowania Standardów. Każdy pracownik składa pisemne oświadczenie o zapoznaniu się z treścią Standardów. W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę ww. oświadczenie jest przechowywane w aktach osobowych a w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy cywilno – prawnej łącznie z umową w komórce merytorycznej.

7.2. W uzasadnianych sytuacjach, w szczególności w przypadku wystąpienia krzywdzenia małoletnich lub zachowań niedozwolonych, Dyrektor może podjąć decyzję
o przeprowadzeniu szkolenia dla pracowników z zakresu stosowania Standardów
i zobowiązać pracowników do wzięcia udziału w szkoleniu. Z przeprowadzonego szkolenia sporządza się protokół.

8. Udostępnienie Standardów

8.1. Standardy zamieszcza się na stronie internetowej Instytucji artystycznej oraz wywiesza się w widocznym miejscu w siedzibie Instytucji artystycznej w wersji zupełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich.

8.2. Przed zawarciem umowy przez Instytucję artystyczną z małoletnim, należy poinformować małoletniego lub jego opiekuna o treści Standardów.

 

 

 

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W TEATRZE WIELKIM W ŁODZI

Wersja skrócona, przeznaczona dla małoletnich

 

W Teatrze Wielkim w Łodzi obowiązują standardy ochrony małoletnich – jest to zbiór zasad, których celem jest zapewnienie Tobie (i innym małoletnim) odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, a także zapobieganie przypadkom krzywdzenia.

 

1. Zasady bezpiecznych relacji między Tobą a pracownikami

Pracownicy naszej Instytucji powinni zachowywać się wobec Ciebie zgodnie z przepisami prawa oraz dobrymi obyczajami.

Pracownikowi nie wolno zachowywać się wobec Ciebie w sposób, który może narażać Cię na krzywdzenie. W szczególności pracownikowi nie wolno:

(1) używać wulgaryzmów, nieprzyzwoitych żartów lub gestów w Twojej obecności;

(2) przebywać z Tobą na osobności w zamkniętym pomieszczeniu, chyba że jest to konieczne (np. pomoc w czynnościach higienicznych);

(3) nawiązywać i utrzymywać z Tobą relacji prywatnych bez wiedzy i zgody Twojego opiekuna, w tym za pośrednictwem mediów społecznościowych;

(4) utrwalać Twojego wizerunku bez wiedzy i zgody Twojego opiekuna oraz bez związku
z aktywnościami, w których bierzesz udział w ramach naszej działalności;

(5) zmieniać w Twojej obecności kostiumu w taki sposób, który powoduje ryzyko zobaczenia przez Ciebie nagiego ciała pracownika;

(6) przebywać z Tobą w garderobie podczas zmiany kostiumów przez Ciebie, za wyjątkiem wyznaczonych garderobianych.

2. Zasady bezpiecznych relacji między Tobą a innymi małoletnimi

Pracownicy powinni reagować na wszelkie przypadki zachowań innych małoletnich, które mogą narazić Cię na krzywdzenie. Pracownicy dbają, aby nie dochodziło do takich zachowań jak:

(1) przejawów agresji wobec Ciebie;

(2) poniżania Cię, w tym przezywania lub naśmiewania się z Ciebie;

(3) używania wulgaryzmów, nieprzyzwoitych żartów lub gestów;

(4) udostępniania Tobie treści szkodliwych, w tym za pomocą urządzeń elektronicznych;

(5) innych zachowań, w ramach których nie jest okazywany Tobie szacunek.

Jednocześnie, pracownicy będą uważać, aby Twoje zachowanie nie narażało innych małoletnich na krzywdzenie.

3. Ochrona przed treściami szkodliwymi

Jeżeli nie przebywasz w naszej siedzibie pod opieką Twojego opiekuna, możesz korzystać z urządzeń elektronicznych tylko w uzasadnionych przypadkach, np. w razie potrzeby kontaktu z opiekunem.

Pracownicy dbają o zapewnienia Tobie ochrony przed treściami szkodliwymi oraz nieodpowiednimi ze względu na Twój wiek. Nie powinieneś przebywać na widowni podczas wydarzeń artystycznych, które zawierają nieodpowiednie dla Ciebie treści.

4. Działania w przypadku krzywdzenia

Pracownicy powinni reagować, gdy spotka Cię krzywda. W takiej sytuacji, możesz oczekiwać od nich wsparcia.